فهرست بستن

کاغذ دیواری

انواع کاغذ دیواری

معرفی کاغذ دیواری

کاغذ دیواری را می توان یکی از بروزترین و متنوع ترین متریال ها در زمینه دکوراسیون داخلی عنوان کرد. امروزه شرکت های مختلفی کاغذ های دیواری بسیاری را متناسب با نیاز مشتری تولید می کنند که می تواند در ایجاد زیبایی و جلوه ظاهری مناسب در دکوراسیون داخلی هر فضایی تاثیر گذار باشد. طرح های چند بعدی کاغذ های دیواری ها می تواند جنبه های بصری بسیاری را در دید افراد به وجود بیاورد.

کاغذ دیواری

از آنجایی که کاغذ های دیواری برای پوشاندن دیوار ها استفاده می شود می تواند تا حدود زیادی خرابی ها و ترک های که روی دیوار به وجود آمده است را بپوشاند. کاغذ های دیواری برای مکان های مختلفی از جمله محیط داخلی خانه، ادارای ، مراکز تجاری و بوتیک ها، تالارها و بسیاری دیگر از فضا ها می تواند قابل اجرا باشد. در واقع برای جلوگیری از هزینه های گزاف در طراحی داخلی و رنگ آمیزی های پردردسر، استفاده از کاغذ های دیواری می تواند ایده بسیار جالبی باشد.

تاریخچه استفاده از کاغذ های دیواری به دوران رنسانس بر می گردد. البته در آن زمان این کاغذ های دیواری برای افراد ثروتمند استفاده می شده است. امروزه با توجه به قیمت های مناسبی که در کاغذهای دیواری مشاهده می کنید هر قشری می تواند به راحتی از آنها استفاده کند.

انواع کاغذ دیواری

همانطور که گفته شد می دانید تنوع در کاغذ های دیواری امروزه بسیار است. از آنجایی که طرح ها و الگوها هر کاغذ دیواری با یکدیگر متفاوت است می توان انواع مختلفی از آنها را مشاهده کرد.

انواع کاغذ دیواری

 •   کاغذ های دیواری با تصویر زمینه سنتی یکی از انواع محبوب کاغذ های دیواری است. می توان در اجزای این کاغذ های دیواری از مواد مختلفی استفاده کرد تا به راحتی هوا را در جریان قرار دهند. سلولز به عنوان ماده اصلی این نوع از کاغذ های دیواری مورد استفاده واقع می شود. به همین دلیل از آنها در اتاق کودک و خواب و غذاخوری استفاده می شود. این کاغذ های دیواری در نور زیاد قابل تشخیص نیستند و امکان شستشوی آنها نیز وجود دارد. معمولا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.
 •   کاغذ های دیواری وینیل دارای یک لایه پشتیبان از جنس کاغذ و یا الیاف و همچنین در لایه بالایی خود پوشش پلاستیکی را دارا هستند. این کاغذ های دیواری دارای مزایای بسیاری از جمله قابلیت شستشو، مقاوم در برابر نور، و قیمت مقرون به صرفه هستند. می توان از این کاغذ های دیواری در آشپزخانه ، حمام و غذاخوری استفاده کرد.

با این وجود ممکن است این کاغذ های دیواری دود های سمی تولید کنند و امکان جابه جایی هوا را به دیوار ها نمی دهند. بنابراین در اتاق خواب ها نباید از این نوع کاغذ های دیواری استفاده کرد. الگوهایی که در طراحی کاغذ های دیواری وینیل استفاده می شود می تواند با تقلید از سنگ، چوب، بتون و بسیاری دیگر از اشیاء باشد.

 •  کاغذ دیواری هایی با تصاویر برجسته دارای بافت های متنوعی در الگوهای خود هستند که می تواند در ایجاد هارونی در دیوارهای ساده بسیار موثر باشد. طراحی های موجود در این بافت های برجسته از پارچه های نرم و لطیف تا نقوش هندسی مختلف ممکن است استفاده شده باشد.

با استفاده از این نوع کاغذ های دیواری می توانید به راحتی نقص های موجود در دیوار را بپوشانید و با ترکیب با رنگ های دیگر به راحتی کنتراست رنگی ایجاد کنید. تنها مضرات این نوع از کاغذ های دیواری میتواند چسباندن سخت ، لایه لایه شدن کناره های کاغذ دیواری، و برداشتن دشوار آنها باشد که ممکن است لایه های گچ دیوار نیز با آنها کنده شود.

 •   کاغذهای دیواری مایع که در واقع از سلولز و الیاف پنه تشکیل شده اند می توانند به صورت مایع استفاده شوند. به این صورت که با استفاده از دستگاه های پخش کننده مخصوص این مواد را بر روی دیوار می پاشند. می توان از این نوع کاغذ های دیواری در سطوح ناهموار به راحتی استفاده کرد. تا 24 ساعت باید منتظر بمانید تا این کاغذهای دیواری خشک شوند.

در واقع مواد این نوع از کاغذ های دیواری با طبیعت سازگار است و می تواند به راحتی تجزیه شود. این کاغذ های دیواری می توانند عایق های صوتی و حرارتی خوبی باشند. مواد آنها به صورت طبیعی و غیر سمی است. میزان رطوبت اتاق با این کاغذ های دیواری به راحتی تنظیم می شود. در واقع می توان از این مواد برای رنگ آمیزی طرح های ایجاد شده بر روی دیوار استفاده کرد و از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند.

دلایل استفاده از کاغذ دیواری چیست؟

 •   کاغذ های دیواری از آنجایی که دارای تنوع گسترده در طرح و رنگ هستند می توانند گزینه مناسبی برای استفاده در محیط های داخلی برای افراد در نظر گرفته شوند.
 •   استفاده از الگوهای مناسب در طراحی کاغذ های دیواری می تواند نیاز هر فرد را در ایجاد تنوع در محیط مربوطه تامین کند.ممکن است کاغذ دیواری در مقایسه با رنگ از قیمت بالاتری برخوردار باشد اما طرح ها و کیفیت های متفاوتی از آنها وجود دارند که میتوانند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر باشند.
 •   یکی دیگر از دلایل استفاده از کاغذ های دیواری می تواند سهولت استفاده از آن باشد. از آنجایی که رنگ آمیزی دیوارها زمان زیادی را به خود اختصاص میدهد انتخاب کاغذ های دیواری می تواند بسیار مناسب باشد.
 •   کاغذ های دیواری به راحتی می توانند بر روی دیوار اجرا شوند. دیگر نیازی به جمع کردن وسایل خانه و فرش های خود ندارید. زیرا اجرای کاغذ های دیواری بسیار ساده و از طریق چسب انجام می شود. در مقایسه با رنگ آمیزی، تمیزی محیط از این طریق می تواند برای شما ایجاد شود.
 •   قابلیت شستشو کاغذ های دیواری می تواند یکی دیگر از گزینه های مناسب برای انتخاب این نوع متریال در طراحی داخلی باشد. می توانید به راحتی با مواد شستشو لکه های ایجاد شده بر روی کاغذ های دیواری را به راحتی از بین ببرید.
 •   عمر طولانی کاغذهای دیواری می توانند تا 15 سال نیز در صورت مراقبت باقی بمانند. متریال هایی که در کاغذ های دیواری به کار برده می شود می تواند بسیار مرغوب باشد به طوری که تا سال های سال در دید شما به همان صورت باقی بماند.
 •   قابلیت پوشاندن نواقص موجود در دیوارهای اتاق از طریق کاغذ های دیواری می تواند ایده بسیار مقرون به صرفه ای باشد.
 •   متریال های که در کاغذ های دیواری استفاده می شود می تواند سازگار با محیط زیست باشد به همین دلیل به راحتی در طبیعت قابل تجزیه شدن است.
 •   چسب هایی که در زمان چسباندن کاغذ های دیواری مورد استفاده قرار می گیرند از صمغ های گیاهی تهیه می شوند بنابراین نمی توانند برای شما ضرری را ایجاد کنند.
 •   می توان از طریق چسباندن کاغذ های دیواری فضاهای داخلی را از هم تفکیک کرد. هر طرح و رنگی می تواند نشان دهنده یک فضا باشد. در واقع شخصی سازی یکی از مزیت هایی است که کاغذ های دیواری می توانند ایجاد کنند.
 •   در صورت خرابی کاغذ دیواری می توانید به راحتی آن را با نوع جدید جایگزین کنید.
 •   توانایی کاغذ های دیواری در مقابل ساییدگی و ایجاد لکه بسیار بالا است.
 •   رنگ کاغذ های دیواری در صورتی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند می توانند به صورت ثابت باقی بماند و در اثر شستشو دچار تغییر نمی شود.

طریقه نصب کاغذ دیواری

می تواند کاغذ های دیواری را به راحتی نصب کرد. برای این کار نیاز دارید که چسب مخصوص برای کاغذ دیواری را تهیه کنید تا از این طریق بتوانید به سادگی و سهولت دارای فضایی متفاوت شوید. در هنگام نصب کاغذ های دیواری افرادی که در این زمینه تجربه دارند باید برای این کار در نظر گفته شوند. این افراد برای اینکه بتوانند نصب را راحت تر انجام دهند از چوب برای این کار استفاده می کنند.

به این منظور چسب مورد نظر بر روی دیوار و یا کاغذ دیواری چسبانده می شود و بعد از آن کاغذ های دیواری با مهارت و رعایت الگوهای طراحی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند. برای حباب گیری این کاغذ ها و جلوگیری از ایجاد آنها در زیر کاغذ های دیواری از سطحی صاف مانند چوب برای کشیدن نهایی بر روی کاغذ های دیواره استفاده می شود.

اجزای کاغذ دیواری

کاغذ های دیواری دارای سه لایه هستند که هر کدام از این لایه ها می تواند عملکرد متفاوتی را داشته باشند. می توان این لایه ها را به صورت زیر دسته بندی کرد.

 •   لایه تزئینی : این لایه روی سطح دیوار دیده می شود. که حاوی رنگ ها و الگوهای متفاوتی در خود است. در واقع به عنوان باریک ترین لایه در کاغذ دیواری عنوان می شود. با استفاده از چاپ این لایه را بر روی لایه وسط ایجاد می کنند. ممکن است از پوشش های پلیمری مناسب برای محافظت این لایه استفاده شود.
 •   لایه وسطی: این لایه دارای ضخامت کمتر از 1 میل تا 10 میل است. معمولا رنگ آن سفید انتخاب می شود اما می تواند رنگ بندی های دیگر را نیز داشته باشد. ممکن است با ترکیباتی مانند وینیل به وزن سنگینی برسد. لایه تزیینی بر روی این لایه چاپ می شود.
 •   لایه بستر: همان لایه انتهایی کار است که در واقع چسب بر روی آن مالیده میشود. این لایه می تواند دارای متریال های مختلف پارچه ای از بافت ریز تا درشت و در وزن های متفاوت باشد. در واقع تنوع در بستر ها بسیار زیاد است. ویژگی های هر کاغذ های دیواری بسته به این لایه های استفاده شده در آنها دارد.

مشاوره در طریقه انتخاب کاغذ دیواری

برای اینکه بتوانید کاغذ دیواری مناسب با فضای مورد نظر خود را انتخاب کنید می توانید به راحتی با مشاوره گرفتن در این زمینه در انتخاب درست و صحیح کاغذ های دیواری نقش داشته باشید. مشاوره در هر زمینه ای می تواند به پیشرفت کار و گرفتن تصمیمات درست بانجامد. برای این منظور مشاوره در انتخاب نوع مناسب کاغذ های دیواری می تواند بسیار در انتخاب های شما تاثیر گذار باشد تا بتوانید با کمترین هزینه و در مناسب ترین قیمت کاغذ های دیواری را برای فضای مورد نظر خود استفاده کنید.

اجرای کاغذ های دیواری

اجرای کاغذهای دیواری می تواند توسط افراد مختلف انجام گیرد. دفترهای دکوراسیون داخلی اغلب دارای انواع کاغذهای دیواری هستند. این دفتر ها می توانند مراحل اجرای کاغذ دیواری را به راحتی برای شما انجام دهند. در واقع اجرای کاغذ دیواری به آن آسانی که دیده می شود نیست. نکات بسیاری در اجرای کاغذهای دیواری وجود دارد که باید در حین اجرا به آن دقت شود.

برای اینکه اجرا بتواند به راحتی صورت گیرد می توان از افراد حرفه ای در این زمینه کمک گرفت. کاغذ های دیواری از آنجایی که با چسب به دیوار اتصال پیدا می کنند باید در اجرای آنها مراقب بود که الگوها و طرح های آنها در کنار یکدیگر و به موازات هم دیده شود. اگر ذره ای این لایه های کاغذ های دیواری کج شود می تواند جلوه ای نامناسب به محیط شما بدهد. کاغذ های دیواری باید بعد از چسب زدن سریعا بر روی دیوار چسبانده شوند. بعد از چسباندن آنها ، بلافاصله باید توسط یک سطح صاف و سفت کشیدگی بر روی کاغذ های دیواری انجام شود تا حباب های هوا در زیر کاغذ های دیواری مشاهده نشود. برای این منظور باید در اجرای کاغذ های دیواری کمال دقت و توجه را به کار برد.

قیمت کاغذ های دیواری

کاغذ های دیواری دارای رنج قیمت های متفاوتی هستند که می تواند بنا به نوع کاغذ دیواری و نحوه اجرای آنها متفاوت باشد. هر چقدر که کاغذ های دیواری از متریال جدید تر و مناسب تری در اجرای خود برخوردار باشند، قیمت آنها می تواند متفاوت دیده شود. انواع کاغذ های دیواری چند بعدی وجود دارد که با چسباندن آنها بر روی دیوار می توان فضای خاص و منحصر به فردی را ایجاد کرد.

قیمت ، مشاوره ، اجرای کاغذ های دیواری

از آنجایی که از متد ها و الگوهای جدیدی در این کاغذ های دیواری استفاده شده است قیمت های آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. طریقه دادن دستمزد مجری این کار نیز به صورت متر مربع حساب می شود که طبق تعرفه های مختلفی که در اجرا وجود دارد باید پرداخت شود.

امروزه دکوراسیون داخلی از اهمیت ویژه ای در بین افراد برخوردار است. استفاده از کاغذ دیواری می تواند به عنوان یکی از کم هزینه ترین و مناسب ترین گزینه برای تغییرات محیط های داخلی عنوان شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *